REGULAMIN PRZEDSZKOLA
Przedszkole funkcjonuje cały rok. Przerwa wakacyjna ustalana jest przez organ prowadzący.
Przedszkole jest jednostką budżetową, której organem prowadzącym jest Gmina Miejska Zambrów.
Świadczenia udzielane przez przedszkole dla dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne jak również w zakresie realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego są nieodpłatne.
Wysokość opłat za świadczenia wykraczające poza podstawę programową wychowania przedszkolnego jak również i zasady odpisów z tego tytułu, ustala Rada Miasta Zambrów.
Stawkę żywieniową ustala Dyrektor Przedszkola w porozumieniu z Organem Prowadzącym, stosownym zarządzeniem.
Opłaty za przedszkole pobierane są z góry w dniach od 05-go do 20 – go każdego miesiąca.
a) wysokość opłaty miesięcznej za pobyt dziecka w przedszkolu, pomniejsza się o pełne dni zgłoszonej nieobecności dziecka w miesiącu, za który jest naliczana w/w opłata;
b) zabieranie dziecka z przedszkola w tzw sytuacjach wyjątkowych (lekarz, dentysta, rehabilitacja itp.), następuje na życzenie i odpowiedzialność rodziców/prawnych opiekunów i nie podlega zwrotowi;
c) osobą odpowiedzialną za podanie intendentowi ilości dni pobytu dziecka w przedszkolu w danym miesiącu jest nauczyciel odpowiedniego oddziału;
d) osobą odpowiedzialną za ustalenie wysokości kwoty do zapłaty za świadczenia jest intendent przedszkola;
e) opłaty za przedszkole rodzice wnoszą bezpośrednio na podane konto przedszkola podając w tytule przelewu: imię i nazwisko dziecka, wysokość wnoszonej opłaty oraz miesiąc, za który wnoszona jest opłata;
f) rodzice obowiązani są do terminowego i regularnego wnoszenia należnej opłaty.
Do przedszkole przyjmowane są dzieci w wieku od 3 lat a w szczególnych przypadkach od 2,5 roku do 6 lat. Podstawą przyjęcia jest prawidłowo wypełniona karta zapisu dziecka do przedszkola złożona w wyznaczonym terminie. Dane osobowe dzieci i rodziców zawarte w karcie służą wyłącznie na potrzeby przedszkola.
Przedszkole czynne jest od 600 do 1630 w dni robocze od poniedziałku do piątku.
Dzieci przyjmowane są od godz. 600 i muszą być odbierane do 1630
Do przedszkola dzieci są przyprowadzane pod opieką rodziców (prawnych opiekunów) a odbierane przez rodziców lub osoby upoważnione.
Do przedszkola można przyprowadzać tylko dzieci zdrowe, lub całkowicie wyleczone po przebytej chorobie.
W przedszkolu obowiązuje obuwie zmienne z podeszwą antypoślizgową wiązane/na rzepy lub wsuwane, zapewniające dziecku bezpieczną zabawę.
Każdy oddział powierzony jest opiece jednej lub dwóm nauczycielkom.
Informacji o dziecku przebywającym w przedszkolu udziela tylko nauczycielka pracująca w danej grupie wiekowej.
W przedszkolu dzieci są objęte zajęciami obowiązkowymi, zgodnie z podstawą programową i programem wychowania w przedszkolu.
Realizacja podstawy programowej odbywa się zgodnie z Rozporządzeniem MEN w sprawie realizacji podstawy programowej w godzinach od 730– 1230
W przedszkolu obowiązują stałe pory posiłków:
– śniadanie – 840
– obiad – 1140
– podwieczorek – 1415
Przedszkole realizuje cele i zadania określone w Ustawie o systemie oświaty, Ustawa prawo oświatowe oraz przepisach wydanych na jej podstawie a w szczególności podstawie programowej wychowania przedszkolnego, koncentrując się na:
wspomaganiu indywidualnego rozwoju dziecka
umożliwianiu dzieciom podtrzymywania poczucia tożsamości narodowej, religijnej,
sprawowaniu opieki nad dziećmi odpowiednio do ich potrzeb oraz możliwości przedszkola, współdziałaniu z rodziną poprzez wspomaganie rodziny w wychowaniu dzieci i ich przygotowaniu do nauki szkolnej.
Praca wychowawczo- dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest na podstawie wybranego programu wychowania w przedszkolu.
Szczegółowe zadania przedszkola i sposób ich realizacji ustalany jest w planach miesięcznych poszczególnych oddziałów przedszkolnych.
Czas trwania zajęć dydaktyczno – wychowawczych z dziećmi powinien być dostosowany do możliwości psychofizycznych dzieci i wynosić od 10 min. do 30 min.
Przedszkole stosuje w swoich działaniach obowiązujące przepisy bhp i p/poż.
Regulamin przedłożono i zatwierdzono na zebraniu Rady Pedagogicznej
w dniu 27.06.2011r.